مرکز فناوری اطلاعات نهاد ریاست جمهوری

پیشنهاد دبیرخانه اجلاس به شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص منظور نمودن روز ملی بدون کاغذ در تقویم رسمی کشور


 در سال‏های اخیر کشور به پیشرفت‏های چشمگیری در حوزه سازمان بدون کاغذ، مدیریت اسناد الکترونیکی و دولت الکترونیک آمده ایم، که در این راستا از ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید توانسته‏ایم نسبت به تحقق بخشی از اهداف دولت الکترونیک، بهبود فرایندها، حذف بسیاری از نسخه ‏های کاغذی و شفاف سازی در دستگاه‏های دولتی قدم‏های مؤثری را برداریم. از اینرو به منظور تکمیل طرح مذکور لازم است اقدامات و ساز و کارهای بیشتری شامل استفاده از محمل‏های دیگر اطلاع رسانی به جای کاغذ (به کارگیری تبلت به جای قلم و کاغذ، حذف کلیه قبوض و فیش‏های کاغذی، محدود نمودن برخی نشریات و مجله ‏های چاپی و رهنمون نمودن آنها به نشر الکترونیکی و مواردی از این دست) اتخاذ گردد. از فواید و آثار این اقدامات می‏توان به حفظ محیط زیست، صیانت از منابع طبیعی و جنگل‏ها، کاهش رفت و آمدها، کاهش آلودگی زیست محیطی، صرفه جویی اقتصادی، سرعت، سهولت، شفاف سازی و... اشاره نمود.

اکنون از تعاملات تجاری گرفته تا تحصیل، تحقیق، ارتباطات سازمانی، بانکداری و حتی اطلاع‏رسانی وابسته به کاغذ است و نتیجه آن نیز واردات حدود یک و نیم میلیون تن کاغذ در سال و خروج سرمایه ‏های ارزی کشور برای این کالای یک بار مصرف می‏باشد.

اگرچه از ابتدای تشکیل دولت یازدهم سعی بر الکترونیکی کردن روندهای اداری بوده است اما این امر هنوز در جامعه و همه ابعاد و جنبه‏ها کاملاً محقق نشده و به عزم ملی نیاز است. از این رو لزوم فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی، اقدامی را می‏طلبد که مخاطبان طیف ملی و میهنی را پوشش دهد. بر این اساس منظور نمودن روزی به نام روز ملی بدون کاغذ در تقویم رسمی کشور، پیشنهاد می‏گردد.

امید است این اقدام بتواند توجه عموم را به این مهم جلب نموده و شاهد روزی باشیم که تمام سطوح کشور عزم خویش را برای الکترونیکی سازی تبادلات و مراودات اجتماعی و اداری به جای مصرف کاغذ جزم نمایند.

شنبه 02 اردیبهشت 1396 - 2:51